Wetiwer - co to jest, jak pachnie?

Wetiwer - co to jest, jak pachnie?

Zieleń, drewno, gorycz, dym – zapach wetiweru jest niedookreślony. Czy wiesz, że ten drzewno-ziemisty aromat otrzymuje się z korzeni trawy i nie da się go odtworzyć w laboratorium? Odkrywamy tajemnice wetiwerii pachnącej i najlepszych perfumy z wetiwerem!

Wetiwer, ang. vetiver – co to jest?

Wetiwer (vetiver) to pochodząca z Indii wysoka, tropikalna trawa. W Polsce jej botaniczna nazwa brzmi wetiwieria pachnąca (łac. Chrysopogon zizanioides). Potoczna nazwa wetiwer wywodzi się z języka angielskiego, który z kolei zaczerpnął słowo z języka tamilskiego. Z korzeni rośliny pozyskuje się pachnący olejek, zaś zieloną część rośliny wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt. W Indiach z trawy produkuje się też żaluzje.

Czy wiesz, że

Szacuje się, że 80% światowej produkcji olejku z wetiwerii pochodzi z Haiti.

Jak pachnie wetyweria?

Wetiwer pachnie korzennie i drzewnie. W perfumach z wetiwerem możesz wyczuć też dym z kadzidła lub cygar. Niekiedy w kompozycjach przebija się słona nuta. Co ciekawe, olej z wetiweru ma barwę bursztynową, ale jego zapach kojarzy się z ciemną zielenią khaki. Jest częstym składnikiem perfum szyprowych, fougére i świeżych, zielonych kompozycji.

Złożony skład chemiczny wetiwerii sprawia, że obecnie nie istnieje jej syntetyczny substytut. Naturalny wetiwer jest na tyle atrakcyjny, że pojawia się w perfumach wielu znanych marek komercyjnych i niszowych, np. Guerlain, Molinard, Dolce&Gabbana, The Diffrent Company, Chanel i innych.

To ciekawe!

Zapach wetiweru, w przeciwieństwie do większości naturalnych aromatów, na początku jest bardzo subtelny i dopiero w nucie bazy ujawnia swoją moc. Męski, nieco gorzki charakter wetiweru sprawia, że jest on przede wszystkim składnikiem perfum dla mężczyzn.

Ranking Tagomago – perfumy dla mężczyzn z wetiwerem

Woda toaletowa Guerlain Vetiver

Popularne perfumy dla mężczyzn Guerlain Vetiver to kwintesencja wetiweru. Świetne do pracy i na biznesowy lunch. Aromatyczno-drzewna kompozycja z nutą goryczy wyróżnia się na rynku słodkich zapachów. Wetyweria pachnąca kryje się w środkowej i bazowej nucie perfum – przeplata się z tytoniem i bergamotką. Jeśli zanurzysz się w nim głębiej, poczujesz aromat piernika, czyli korzenny zapach goździków i gałki muszkatołowej. Wielki plus za trwałość – Vetiver to jedne z najtrwalszych perfum z domu Guerlain.

Woda toaletowa Carven Vetiver EDT

Uznaje się, że dom perfumeryjny Carven jako pierwszy stworzył zapach na bazie olejku z wetywerii pachnącej. Były to perfumy Vetiver z 1957 roku – współczesny flanker zapachu jest reaktywacją klasyka. Wyróżnia go „trawiastość” złożona z wetiweru, trawy cytrynowej i lawendy. Bardzo jasny, świeży, suchy i mocny na początku wygasza się na skórze i po kilku godzinach staje się przyjemnie gładki, żywiczny i drzewny. Vetiver wprowadza w nostalgiczny nastrój i z pewnością trafi w gust dojrzałych duchem mężczyzn.

Woda perfumowana Montale Vetiver Des Sables

Na początku trzeba ustalić, że Vetiver Des Sables nie jest typowym zapachem wetywerii pachnącej. Zawiera ten składnik tak jak wiele innych kompozycji, w których jego zadaniem jest utrwalenie pozostałych nut zapachowych. Jednak woda perfumowana Montale znalazła się w naszym rankingu perfum męskich ze względu na oryginalny charakter. Zawiera morskie akordy, które podkręcają ciekawą słoność kompozycji.

Woda perfumowana Dolce&Gabbana Velvet Vetiver

Wetiwer, galbanum i czarna figa – Velvet Vetiver tworzą tylko trzy składniki. Perfumy Dolce&Gabbana to wyjątkowy uniseks, który na różnych osobach będzie układał się inaczej. Dzięki fidze nabrał lepkości i słodyczy, dzięki galbanum – zieleni i soczystości. Bardzo udany zapach z aksamitnej kolekcji Dolce&Gabbana.

Woda perfumowana Tom Ford Grey Vetiver

Grey Vetiver to flagowe perfumy z wetiwerem od Toma Forda, których nie sposób nie lubić. W tej kompozycji korzenie naszej trawy nie są ciężkie i przybrudzone, ale świeże i czyste, choć nie jest to czystość „przejrzysta”. To zasługa przede wszystkim otoczenia grejfruta i ziół w górnych nutach. Mech dębowy i nuty drzewne w kolejnych akordach sprawiają, że Szary Wetiwer jest jednym z najlepszych perfum męskich Toma Forda.

Czy wiesz, że…

Tom Ford Grey Vetiver otrzymał nagrodę FIFI Awards w 2010 roku w kategorii męski zapach luksusowy.

Jak znaleźć najlepszy wetiwer dla siebie? To proste – sprawdź nasze propozycje na własnej skórze, bo wetiwer wetiwerowi nie równy!

 

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.