Kształty paznokci - migdałki czy kwadratowe? Podpowiadamy jakie wybrać

Kształty paznokci - migdałki czy kwadratowe? Podpowiadamy jakie wybrać

Zadbane dłonie i paznokcie to klasyczny przykład tego, że diabeł tkwi w szczegółach. Czy wiesz, że to długość i kształt paznokci decydują o tym, jak wygląda Twój manicure? Uspokajamy, krótkie paznokcie też mogą być seksi! Poznaj różne kształty paznokci i wybierz ten, który będzie najbardziej pasował do Twoich dłoni!

Jak zbudowane są paznokcie?

Paznokcie zbudowane są z twardej (lecz całkiem elastycznej) płytki, którą tworzą ciasno ułożone, zrogowaciałe komórki, nachodzące na siebie niczym dachówki. Głównym budulcem paznokci jest keratyna, czyli włókniste, twarde białko bogate w siarkę, wapń, wodę i kwasy tłuszczowe. Paznokcie składają się z:

  • Obłączek (lanula) – biały półksiężyc, który czasem widoczny jest u nasady paznokci.
  • Wał paznokciowy – skóra, która pokrywa boki oraz dół paznokcia i odpowiada, za jego właściwe położenie.
  • Obrąbek naskórkowy (czyli popularne skórki) – cieniutka warstwa naskórka, porastająca paznokcie.
  • Płytka – widoczna część paznokcia.
  • Łożysko – położone jest bezpośrednio pod płytką, odpowiada za odżywienie paznokcia.
  • Macierz – niewidoczna, ukryta pod skórą żywa część paznokcia

Czy wiesz, że…

Paznokcie u rąk rosną w tempie około 0,07 mm na dobę. Nawet paznokcie znajdujące się na jednej dłoni mogą mieć różne kształty, a kierunek, w którym rosną, wcale nie musi być jednakowy.

Najpopularniejsze kształty paznokci + jak je uzyskać?

Podstawą pielęgnacji paznokci jest piłowanie, odsuwanie skórek i malowanie. Jak się za to zabrać i jaki kształt paznokci wybrać? Spośród wielu kształtów paznokci wybraliśmy najbardziej popularne typy: migdałki, szpiczasty, ballerina, owalne, kwadratowe, squoval (zaokrąglone kwadraty).

kształty paznokci rodzaje

Paznokcie w kształcie migdałów

„Migdałki” to paznokcie lekko spiczaste, delikatnie zaokrąglone na czubku. Optycznie wysmuklają i wydłużają palce. Ten kształt paznokci jest uznawany często za najbardziej seksowny i kobiecy. Pozwolić na nie mogą sobie jedynie posiadaczki długich pazurków – z tego względu kształt nie jest polecany osobom, które wykonują wiele prac domowych. Pranie, zmywanie czy wycieranie kurzu z „migdałkami” jest po prostu niewygodne.

Kolory: płytki doskonale wyglądają pomalowane lakierami w ciemnym, wyrazistym kolorze – np. czerwone wino, burgund, oberżyna. Ombre czy baby boomer na migdałkach sprawdzą się świetnie!

Zrób to sama: Aby paznokcie w kształcie migdałów, wyznacz środek (czubek) paznokcia, a następnie spiłuj boki pod kątem około 45 stopni – uważaj, by nie były zbyt spiczaste! Na koniec delikatnie zaokrąglij czubek paznokcia.

Uwaga!

Pamiętaj, by paznokcie piłować zawsze w jednym kierunku! Wykonuj pojedyncze pociągnięcia pilnikiem wzdłuż brzegów paznokci. Przesuwanie pilnika w obydwie strony (przypominające szorowanie) niszczy płytki.

Spiczaste paznokcie

Spiczaste paznokcie są hitem na Instagramie i świetnie pasują do imprezowego looku. Bardziej wyrazista odmiana migdałków sprawdza się tylko na długich paznokciach i smukłych dłoniach. W życiu codziennym taki kształt paznokci może utrudniać wiele czynności.

Kolory: przy imprezowych paznokciach możesz korzystać z wszelkich połączeń kolorystycznych i zdobień, np. color blocking.

Zrób to sama: Podobnie jak w przypadku migdałków wyznacz czubek paznokcia i spiłuj mocno boki. Uwaga! Uważaj, by efekt nie był karykaturalny! Metodę polecamy doświadczonym dziewczynom.

Paznokcie Ballerina

To zmodyfikowana wersja spiczastych paznokci – płytki są równie długie, jednak ich linia brzegowa jest spiłowana na prosto. Taki kształt pasuje do wąskich, smukłych i dłuższych paznokci.

Kolory: nie ma ograniczeń kolorystycznych, dlatego możesz szaleć.

Zrób to sama: Zacznij od mocnego spiłowania boków paznokcia, tak by układały się w kształt sztyletu. Następnie spiłuj linię brzegową, tak by powstała linie prosta. Gotowe!

Zaokrąglone paznokcie

Najbardziej uniwersalny kształt, który dobrze wygląda na krótkich paznokciach. Owalne pazurki delikatnie wysmuklają dłonie i są łatwe w pielęgnacji, możesz więc zdecydować się na nie jeżeli dopiero zaczynasz zabawę w manikiurzystkę. Jeśli Twoja płytka nie jest wystarczająco twarda to kształt dla Ciebie.

Kolory: jeśli Twoje paznokcie są dłuższe – korzystaj z całej palety barw lakierów do paznokci.

Zrób to sama: Wystarczy, że piłując białą część płytki, delikatnie zaokrąglisz ją, zgodnie z kształtem paznokcia. Przy tym, dość neutralnym kształcie, możesz bez obaw poszaleć z kolorami (neony, brokat, efekt kameleona – wszystko to jest mile widziane!), nie narażając się na przesadzony efekt!

Jak malować krótkie i szerokie paznokcie?

Stosuj jeden kolor i unikaj rozbudowanych wzorków. Cieliste odcienie dobrze wyglądają na krótkich paznokciach. Jeśli masz szerokie paznokcie wybierz ciemne odcienie – granat, czerń czy bordo wysmuklą szeroką płytkę. Nie maluj pazurków na całej szerokości paznokcia, pozostaw niepomalowane, nieduże paski po bokach – paznokcie będą wyglądały na smuklejsze.

Paznokcie kwadratowe

Kwadratowe, krótkie paznokcie wyglądają bardzo elegancko i są całkiem wygodne w codziennym życiu – możesz wyczarować je już na paznokciach średniej długości. Niestety, mogą optycznie skracać i poszerzać palce, zalecane są więc jedynie posiadaczkom smukłych dłoni.

Kolory: wszystko zależy od Twojej pomysłowości – wybierz ulubiony kolor!

Zrób to sama: Aby nadać paznokciom kwadratowy kształt spiłuj płytkę, tak aby nadać im kształt prostej linii.

Czy wiesz, że…

Dobry pilnik do paznokci to ten szklany, papierowy bądź szafirowy. Unikaj pilników metalowych – powodują rozwarstwianie się płytki paznokcia.

Zaokrąglone kwadraty (squoval)

To nieco złagodzona wersja kwadratowych paznokci. Prezentuje się bardzo elegancko.

Kolory: Nie ma tutaj przeciwwskazań kolorystycznych. Możesz wybrać z pełnej gamy kolorystycznej lakierów do paznokci.

Zrób to sama: Delikatnie spiłuj boki, nadając płytce bardziej zaokrąglony kształt.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.