Farbowanie włosów – 10 najczęściej popełnianych błędów

Farbowanie włosów – 10 najczęściej popełnianych błędów

Włosy żółte jak kurczak, pasma nierówno pokryte kolorem, wyróżniające się odrosty. Fryzjerski koszmar! Czy można uzyskać zadowalający efekt farbowania włosów w domu? Oczywiście. Poznaj 10 najczęstszych błędów przy samodzielnej koloryzacji – uzyskaj piękny kolor włosów i oszczędź sobie łez.

1. Nieczytanie instrukcji dołączanych do farb do włosów

Niby oczywistość, ale jednak okazuje się, że nie każda z nas czyta instrukcje na farbach do włosów i stosuje się do zaleceń producenta. A przestrzeganie zasad jest ważne, aby nie popełnić podstawowych błędów przy koloryzacji – nie zmieszać składników w nieodpowiednich proporcjach czy nałożyć za mało/za dużo farby. Na rynku jest wiele produktów do farbowania włosów i każdy może wymagać nieco innego sposobu aplikacji lub czasu pozostawienia mieszanki na włosach. Przed farbowaniem – instrukcja w dłoń!

2. Niedostosowanie koloru farby do odcienia włosów

Jeśli producent twierdzi, że nie uzyskasz platynowego blondu, jeśli zastosujesz farbę na kruczoczarnych włosach, to trzeba mu zaufać 😉 To samo dotyczy siwych pasm – sprawdź, czy daną farbą można malować siwe włosy.

Rada fryzjera

Dobieraj odcienie farby do włosów najwyżej dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze od Twojego naturalnego koloru włosów.

Jeśli chcesz znacznie rozjaśnić włosy w domu, przed koloryzacją koniecznie zastosuj środek do tego stworzony. Warto wybierać rozjaśniające farby bez amoniaku (np. rozjaśniacz Olia B+++), które są bezpieczniejsze dla struktury włosa niż preparaty z agresywnym składem.

3. Brak próby uczuleniowej przed farbowaniem włosów w domu

To bardzo istotne. Internet pokazuje wiele przykładów na to, że farby mogą poważnie uczulać, dlatego warto zrobić próbę uczuleniową, zwłaszcza gdy używasz danego środka po raz pierwszy.

4. Traktowanie koloryzacji włosów jako głównego zabiegu pielęgnacyjnego

Niektóre nowoczesne farby do włosów zawierają odżywcze składniki, takie jak olejki roślinne. To prawda, że dodatkowo pielęgnują pasma, ale nie można ich traktować jako podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego. Farbowanie włosów w domu nie wyklucza stosowania innych kosmetyków w codziennej pielęgnacji – dobrej odżywki, maski czy olejku. Jeśli traktujesz farbę jako substytut kosmetyków pielęgnacyjnych, efekt koloryzacji będzie krótkotrwały.

5. Farbowanie zniszczonych, porowatych włosów

Jeśli włosy są zniszczone, nowy kolor poprawi ich wygląd tylko na chwilę. Połysk po farbowaniu utrzyma się przez kilka dni i kolor szybko zmatowieje, wypłucze się. Przesuszone, wysokoporowate włosy, których łuski są szeroko rozchylone, są bardziej narażone na niszczenie się podczas koloryzacji.

Ważne!

Farbowanie włosów w domu przynosi satysfakcjonujący efekt, tylko gdy włosy są porządnie odżywione. Nie tylko łatwiej otrzymasz wymarzony kolor, ale też odcień zachowa intensywność na dłużej.

6. Niedokładne odmierzanie składników i mieszanie farby

Zastosowanie profesjonalnej farby do włosów w domowej koloryzacji nie zagwarantuje efektu „jak z salonu”. Aby pomiędzy składnikami zaszła właściwa reakcja chemiczna, należy idealnie odmierzyć podane przez producenta proporcje i właściwie zmieszać półprodukty. Jeśli nie masz w tym wprawy, sięgnij po gotowe, sprawdzone i dobre farby. L’oreal Preference i Garnier Olia to najbardziej znane marki, które polecają kobiety samodzielnie koloryzujące włosy.

Jak zrobić ombre na włosach?

Aby osiągnąć efekt ombre na włosach, nie stosuj zwykłej farby! Użyj specjalnego produktu do stopniowania kolorów. Na przykład linia produktów L’Oreal Colorista pozwala uzyskać naturalne ombre na włosach. Dołączona szczoteczka ułatwia równomierną aplikację i stopniowe rozjaśnianie włosów w domu – od nasady po końce.

7. Owijanie folią włosów pokrytych farbą

Aby składniki farby mogły się utlenić, muszą mieć dostęp do powietrza. Zawijanie włosów w folię czy upinanie ich w ciasny kok po aplikacji farby, to popularne, ale nie najlepsze rozwiązanie.

8. Nakładanie farby na całą długość włosów

Zasada farbowania włosów w domu jest prosta – kolor nakładaj najpierw na odrosty i po odczekaniu zalecanego przez producenta czasu nanieś na pozostałą część pasm. Jeśli pokryjesz od razu całą długość włosów, końcówki mogą się przesuszyć, a otrzymany kolor może być nierównomierny. Dotyczy to zarówno domowego farbowania włosów na blond, jak i na ciemniejsze odcienie.

Jak farbować włosy?

Działanie farby zależy m.in. od temperatury – im jest cieplej, tym środek szybciej koloryzuje. Najpierw pokryj mieszanką odrosty z tyłu głowy, następnie jej boki, a na samym końcu czubek głowy – jest najcieplejszy.

9. Niedokładne nakładanie farby

Przed farbowaniem dokładnie rozczesz włosy (dobrze nadają się do tego szczotki Tangle Teezer) i podziel je na sekcję, aby środek dotarł do każdego włoska. W przeciwnym razie mogą powstać plamy. Do farbowania włosów w domu użyj specjalnego pędzelka lub nieużywanej szczoteczki do zębów. Przed spłukaniem najpierw zwilż włosy i spień farbę, dokładnie masując głowę. Dopiero po kilku minutach zmyj ją z głowy – dokładnie wypłucz resztki farby, nie oszczędzając wody!

10. Zafarbowanie skóry

Zdarzyło Ci się wyjść z domu z ufarbowanym czołem? 😀 Przy nakładaniu farby do włosów omijaj okolice skóry. Prostym sposobem, który pozwoli uniknąć plam z farby do włosów, jest posmarowanie skóry przed koloryzacją tłustym kremem lub wazeliną.

Czym zmyć farbę do włosów ze skóry?

Jeśli farba nie chce zmyć się ze skóry mydłem naturalnym, spróbuj przetrzeć zafarbowane miejsca plasterkiem cytryny lub wacikiem nasączonym wazeliną/tłustym kremem. Gdy to nie pomoże, sięgnij po tonik z zawartością alkoholu albo mleczko do wodoodpornego demakijażu.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.