Jaki to zapach piżmowy? Jak pozyskiwane są składniki perfum?

Jaki to zapach piżmowy? Jak pozyskiwane są składniki perfum?

Co zawierają perfumy? Olejki zapachowe stanowią ich podstawę i nie dziwi fakt, że są pozyskiwane z różnych części roślin. W końcu co może pachnieć ładniej od kwiatów czy cytrusów? Co powiesz na wydzieliny gruczołów odbytniczych zwierząt albo inne wydalane przez nie substancje? Poznaj królewski, perfumeryjny orszak: piżmo, ambrę, kastoreum oraz cywet. Z artykułu dowiesz się, z czego pozyskiwane są odzwierzęce nuty zapachowe i które perfumy je posiadają.

Piżmo – najbardziej zmysłowy zapach na świecie

Czym jest piżmo? Jest to rodzaj wydzieliny okołoodbytniczej, którą w naturalnych warunkach wytwarza piżmowiec. Parzystokopytny ssak przypomina nieco jelenia bez rogów i można go spotkać w górzystych rejonach Azji. Piżmo służy samcowi piżmowca do oznaczenia swojego terytorium. Odzwierzęca nuta zapachowa jest pobierana także od innych zwierząt – bobra, szczura piżmowego, kaczki piżmowej, woła piżmowego, a nawet skunksa.

Jak jest pobierane piżmo?

Zapach piżma jest jednym z najcenniejszych składników perfum, a co się z tym wiąże – jednym z najdroższych. Niegdyś, aby je zdobyć zabijano zwierzęta lub operacyjnie usuwano podskórny woreczek brzuszny. Najbardziej wartościowe było piżmo pochodzące od samic – tzw. piżmo czarne. Współcześnie w celu ochrony piżmowców stosuje się piżmo syntetyczne, czyli piżmo białe. Można także spotkać zamienniki w postaci egzaltolidu – ekstrakt z korzenia arcydzięgla czy związki nitrowe powstałe z t–butylotoluenu i t–butyloksylenu. Bardzo podobny zapach ma także olejek ambretowy, który jest pozyskiwany z roślin.

Jaki to zapach piżmowy?

Przez wielu jest określany jako ciepły, zmysłowy i balsamiczny. Po rozpuszczeniu kruchej masy w alkoholu, piżmo traci intensywną woń amoniaku. Perfumy z piżmem są uznawane za najbardziej sensualne zapachy na świecie – uwodzą i kuszą płeć przeciwną. Stąd piżmo jest częstym składnikiem perfum dla kobiet. Wiele znanych marek perfumeryjnych je stosuje, na przykład Calvin Klein (Truth) czy Giorgio Armani (Mania pour Femme). Zastanawiałeś się, co utrwala zapach perfum? Piżmo często przynależy do nut bazy, które odpowiadają za trwałość kompozycji zapachowych. Piżmo sprawia, że Twój ulubiony zapach przez kilka godzin utrzyma się na skórze.

CZY WIESZ, ŻE…

Piżmo było ulubionym zapachem królowej Francji Marii Antoniny, żony Ludwika XVI. Przechowywano je w pięknych misach, by wypełniało swoim zapachem cały pałac. Legenda mówi, że po śmierci królowej w jej komnacie przez długi czas unosił się ciepły, zniewalający zapach piżma.

Kastoreum w orientalnych, ciepłych perfumach

Jeśli lubisz nieco cierpki, skórzany zapach orientalnych perfum musiałeś spotkać się z kastoreum (strój bobrowy). To rodzaj wydzieliny z gruczołów napletkowych, którą bóbr wykorzystuje do znaczenia swojego terytorium lub natłuszcza nią swoje futro.

Ludzie do perfekcji opracowali pozyskiwanie kastoreum, umieszczając w siedliskach bobrów obcy zapach, który zwierzęta instynktownie pokrywają swoją wydzieliną. Aby wyodrębnić składnik perfum stosuje się ekstraktację lub rozpuszcza wysuszone gruczoły. Rozdrobniony, ciemny proszek przechodzi przez różne procesy technologiczne, a potem zostaje dodany do perfum. Jest szczególnie ceniony za silną, rozgrzewającą woń, którą stosuje się także podczas produkcji pudrów oraz mydeł. Kastoreum jest także znanym utrwalaczem perfum. Znajdziesz go na przykład w kompozycji Amouage Epic for Man.

Kastoreum w orientalnych, ciepłych perfumach

Gdybyś była kiedyś na plaży w Nowej Zelandii czy Australii, a na piasku leżałaby szarobura bryła wielkości ludzkiej pięści o woskowatej konsystencji, to możesz być pewna, że właśnie trafiłaś na ambrę – jeden z najbardziej pożądanych składników perfum. Ambra to wydzielina kaszalota (wieloryba), która pojawia się w wyniku niestrawności lub zaparć ssaka. Bryła, zanim zostanie odłowiona, może dryfować po oceanie przez kilkadziesiąt lat. Znane są przypadki odnalezienia 100-letniej ambry!

Zapach „końskiego potu” i morza

Według źródeł właśnie tak pachnie ambra. Nietypową mieszankę zapachową uważa się za afrodyzjak – jak mówią mity, jej hipnotyzującemu działaniu poddawały się nawet syreny. Zapach ambry nadaje perfumom zmysłowy charakter, ale także wzmacnia woń, by dłużej się utrzymywała. Ambra jest częstym składnikiem męskich perfum – znajdziesz ją na przykład w drzewnej kompozycji Davidoff Good Life. Co oczywiście nie oznacza, że nie stosuje się jej w zapachach dla kobiet – znanym przykładem perfum z ambrą w podstawie są Midnight Poison od Diora.

Co się dzieje zanim ambra trafi do flakonika z perfumami? Zostaje wysuszona oraz rozdrobniona i poddana działaniu alkoholu etylowego. Następnie umieszcza się ją w specjalnych pojemnikach – wstrząsarkach. Roztwór po oczyszczeniu jest dodawany do perfum.

CZY WIESZ, ŻE…

Cena 1 grama ambry waha się od 10 do 20 dolarów, a niektóre bryły ważną nawet 20 kg. Aby zdobyć cenny składnik perfum, zabijano kaszaloty, które współcześnie objęte są ochroną. Dlatego w produkcji perfum bardzo często stosuje się substancje syntetyczne lub roślinne zamienniki ambry (nasiona hibiskusa).

Cywet – ulubiony zapach Kleopatry

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się ekstrakt z wysuszonych gruczołów odbytniczych ssaków z podrodziny wiwerowatych, zamieszkujących Gwineę, Senegal czy Indie. Gruczoł jest wycinany z żywego lub zabitego zwierzęcia. Niestety zapachu nie da się wytworzyć w sposób sztuczny, dlatego w niektórych krajach zwierzęta są często hodowane tylko w jednym celu. Aby uzyskać roztwór, wysuszony gruczoł jest rozpuszczany w alkoholu etylowym. W porównaniu do innych składników perfum pochodzenia zwierzęcego, cywet jest stosowany stosunkowo rzadko – podkreśla ciężkie oraz pudrowe nuty zapachowe.

Teraz już wiesz, co oznaczają obco brzmiące składniki perfum. Zanim zaczniesz się krzywić, pamiętaj, że nuty zapachowe pochodzące od zwierząt często nadają perfumom kusicielski, zmysłowy charakter, czyli to za co wszyscy kochamy perfumy 🙂 W dodatku sprawiają, że ich woń towarzyszy Ci o wiele dłużej.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.