Perfumy o zapachu cmentarza

Perfumy o zapachu cmentarza

Jest ich niewiele, ale mogłyby tworzyć odrębną kategorię perfum. Zapachy cmentarne, mroczne i ziemiste przypomną Ci najposępniejsze chwile. Najlepsze perfumy z tej rodziny pachną rozkładem, ale – uwaga! – mogą być dla Ciebie atrakcyjne… Odważysz się spróbować cmentarnych zapachów na swojej skórze?

Nuty zapachowe, które straszą

W czasach, gdy perfumeryjne półki uginają się od słodkich zapachów, znalezienie perfum o zapachu mokrej ziemi lub piwnicy wcale nie jest takie proste. Jeśli jesteś koneserem niszowych perfum i lubisz zestawienia „posępnych” nut zapachowych, mamy dla Ciebie małą ściągę:

  • najładniejsze perfumy ziemiste zawierają torf lub esencję ziemi (nazywaną niekiedy po prostu dirt),
  • najlepsze perfumy pachnące starą piwnicą to zapachy z olejkiem paczuli, truflami, grzybami,
  • perfumy kojarzące się z prosektorium to zwykle mieszanki aldehydów,
  • składniki zapachów przypominających cmentarne wonie to paczula, mech, chryzantemy, kadzidła.

Oczywiście powyższy podział jest jedynie orientacyjny. Mroczne i dziwne kompozycje niejednokrotnie posiadają w składzie nuty owocowe, korzenne, drzewne.

1. PERFUMY UNISEX ALIBI V CANTO – OPOWIEŚCI Z KRYPTY

Zapach Alibi V Canto polecamy zdecydowanie wytrawnym nosom. Nie jest to łatwa kompozycja, ale jeśli szukasz w perfumach ziemistości i chłodu, to jest to. Sam flakon przypomina kształtem trumnę, w której mieszają się zapachy torfu, paczuli, drewna cedrowego, wetiwerii, skóry, żywicy i piżma. Grobowe i melancholijne perfumy są przeznaczone dla niej i dla niego.

Czy wiesz, że…

Zanim włoska marka Tiziana Terenzi zaczęła komponować perfumy, zajmowała się produkcją świec paschalnych do kościołów.

2. PERFUMY UNISEX BAT ZOOLOGIST – NIETOPERZE NA CMENTARZU

Ten zapach jest idealny na Halloween. Co niektórzy odważają się stosować go na co dzień. Niszowe perfumy Zoologist pachną rozkopaną ziemią. Zaskakuje w nich połączenie owoców tropikalnych z żywicami, esencją ziemi i nutami żywicznymi. Bat Zoologist roztacza atmosferę tajemnicy. Kto wie, czy rzeczywiście tak nie pachnie krwiożerczy nietoperz?

3. PERFUMY MĘSKIE LALIQUE ENCRE NOIRE – ZAPACH NOSTALGII I POSĘPNEGO LASU

Może nie jest tak skrajny jak poprzednie propozycje, ale z pewnością nie brakuje mu mroku i melancholii. Encre Noire (z fran. czarny atrament) pachnie jak mokre drewno na starym francuskim cmentarzu zarośniętym drzewami. Perfumy niszowe Lalique nie straszą ceną – będą idealnym prezentem dla poważnych, silnych i szorstkich w obyciu mężczyzn.

4. PERFUMY DAMSKIE TOM FORD BLACK ORCHID – SMUTEK CZARNEJ ORCHIDEI

Zapach ciemnej czekolady, przesiąkniętych ziemią trufli, czarnych storczyków i wirującego dymu z kadzidła. Jedne z najlepszych perfum Toma Forda w ogóle. Black Orchid zmieniają się na skórze z każdą minutą i trudno je jednoznacznie określić. Na pewno są mokre, elegijne i pełne smutku, a jednocześnie wybitne.

5. PERFUMY DEMETER – APOKALIPSA ZOMBIE

Nie musisz pachnieć źle, tylko dlatego, że jesteś martwy – tak marka Demeter zachęca do wypróbowania perfum z kolekcji Zombie for Her i Zombie for Him (jest jeszcze wersja Zombie Dog!). Zmieszanie zapachu borowika, mchu, zielonych liści, torfu i czerwonego wina zaowocowało potwornie dziwną kombinacją. Trzeba przyznać, że Demeter jest posępną królową dziwnych zapachów.

6. PERFUMY DAMSKIE THIERRY MUGLER ANGEL – UPADŁY ANIOŁ

Jak to? Angel w tym zestawieniu? Nie mogło go zabraknąć z jednej prostej przyczyny. Niektórym kultowe perfumy Thierry Mugler pachną piwnicą, rozkładem, zgnilizną, a nawet kostnicą lub ciałem w formalinie. Inni nie dostrzegają w nich żadnej trupiej nuty, jedynie samą słodycz. Teorii na ten temat jest tyle, ile fanów i przeciwników perfum Angel. Jedni twierdzą, że to przez paczulę, inni, że przez połączenie syntetycznego helionalu i kumaryny.

Jeśli w duszy grają Ci mroczne klimaty albo po prostu masz upiorny nastrój, wybierz jedną z naszych propozycji. Tylko nie padnij trupem z wrażenia!

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.