Perfumiarz - kto to jest i czym się zajmuje

Branża perfumeryjna, niezależnie od sytuacji na świecie cały czas się rozwijają. Nic zatem dziwnego w tym, że stale są tu potrzebni najlepsi specjaliści od zapachów, którzy często ze względy na wyjątkowość tego zawodu zyskują nawet status celebrytów. Na czym polega zawód perfumiarza? Jacy są najsłynniejsi na świecie perfumiarze?

Co warto wiedzieć o zawodzie perfumiarza?

Perfumiarz to osoba, która zajmuje się tworzeniem kompozycji zapachowych oraz receptur przeznaczonych do wytarzania perfum lub kosmetyków perfumowanych. Bez wątpienia pod wieloma względami jest to niezwykle ciekawe zajęcie, należy jednak wiedzieć, że ze względu na potrzebne predyspozycje nie każdy będzie mógł go wykonywać.

Najwięksi mistrzowie sztuki perfumeryjnej mają niezwykły dar łączenia ze sobą aromatów i woni, które wspólnie tworzą niezwykłe kompozycje zapachowe. Tworzenie nowych zapachów znane jest człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo było to zadanie przeznaczone dla kapłanów, aptekarzy czy rzemieślników wytwarzających pachnidła. Dopiero późniejsza rewolucja przemysłowa nieco to zmieniła. Zapachy zaczęto wytwarzać na szeroką skalę, tym samym niezbędne stało się zatrudniania osób mających o tym pojęcie. Wówczas nazwiska najsłynniejszych twórców perfum zaczęły być coraz bardziej znane i rozpoznawalne, a produkcja ich wyrobów stajał się seryjna, wytwarzana na dużą skalę.

Po rewolucji przemysłowej branża zaczęła się dynamicznie rozwijać do tego stopnia, że powstawać zaczęło coraz więcej ''domów perfumeryjnych' zarządzanych przez specjalistów, którzy nie rzadko współpracowali z projektantami opakowań, dzięki czemu perfumy zniewalały nie tylko zapachem, ale i wyglądem.

Jednym z najważniejszych narzędzi dla perfumiarza są tzw. organy perfumiarskie. To na nich znajduje się mnóstwo buteleczek z różnymi składnikami. Te są niezbędne do tworzenia kompozycji zapachowych, ponieważ zawierają różnorodne nuty i akordy, które najlepsi perfumiarze idealnie ze sobą zestawiają.

Jak osiągnąć sukces w zawodzie perfumiarza?

Nie każdy może być dobrym perfumiarzem, tworzącym zachwycające, unikalne zapachy. W tym zawodzie istotne znaczenie mają przede wszystkim fizjologiczne cechy osoby, która che pracować w tym zawodzie — konieczny jest bardzo dobry węch oraz umiejętność łączenia ze sobą nut i akordów. Nie jest łatwo przygotować się do pracy w tym zawodzie, ponieważ konieczne jest poznanie i zapamiętanie tysięcy zamachów surowców, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, które we współczesnych kompozycjach zapachowych mają coraz większe znaczenie.

Dobry perfumiarz ma nie tylko fizyczne predyspozycje, ale i odpowiednie wykształcenie. Obecnie adepci perfumiarstwa mogą kształcić się w specjalnych szkołach, przy czym większość z nich należy do największych i najbardziej znanych firm perfumeryjnych. Jedną z najbardziej znanych szkół dla adeptów perfumiarstwa jest Givaudan położona na przedmieściach Argenteuil (Francja). To wyjątkowe miejsce, o którym marzy wiele osób chcących tworzyć kompozycje zapachowe. Dlaczego? Otóż do tej placówki uczęszczały tak znakomite osobowości jak:

  • Jean-Claude Ellena, nazywana "nosem" domu mody Hermes,

  • Thierry Wasseur, autor kompozycji zapachowych takich jak Guerlain i Jacques Polge (od 1978 roku odpowiedzialny za zapachy pochodzące od Chanel).

A najlepsze domy perfumeryjne? Tych wbrew pozorom nie ma tak dużo. Za jednych z najlepszych można uznać IFF czy Firmenich.

Jak zostać perfumiarzem w Polsce? Tu zadanie nie jest łatwe, ponieważ w kraju nie ma zbyt wielu miejsc, w których można zgłębiać tajniki tego zawodu. Naukę najlepiej rozpocząć od kursów związanych z komponowaniem perfum — te najczęściej trwają około 6 lat. Przy tworzeniu kompozycji zapachowych przydatne jest wykształcenie chemiczne, warto również zastanowić się nad odbyciem rocznego studium z zakresu sensoryki i komponowania perfum.

Perfumiarz i senselier — czy to ta sama osoba?

Obecnie bardzo często zdarza się tak, że zawód perfumiarza mylony jest z senselierem. To błąd, ponieważ w rzeczywistości są to dwie odmienne procesje. Perfumiarz zajmuje się tworzeniem zapachów, natomiast senselier je testuje. Takie osoby zatrudniane są również przez producentów perfum do oceny stworzonych kompozycji pod kątem potencjału sprzedażowego.

Jaki powinien być dobry perfumiarz?

Dobry perfumiarz powinien mieć silnie rozwinięty zmysł węchu, wrażliwy na zapachy, z umiejętnością łączenia ze sobą poszczególnych aromatów. Warto wiedzieć, że wiele nut razem pachnie zupełnie inaczej niż odmiennie — tak wiedza jest niezwykle przydatna w tworzeniu kompozycji zapachowych. Dobry perfumiarz nie tylko jest w stanie rozpoznać tysiące bardzo różnych zapachów. Musi on również umiejętnie je opisywać i nie bać się eksperymentować z ich łączeniem. W tym przypadku odwaga i testowanie różnych wariantów to klucz to znalezienia tego najbardziej wyjątkowo zapachu.

W zawodzie perfumiarza ważny jest wbrew pozorom nie tylko węch. Istotne znacznie ma również chęć rozwoju, zainteresowanie łączeniem aromatów i ciągłym poznawaniu nowych akordów zapachowych, których naprawdę jest całe mnóstwo. Perfumiarz powinien być również osobą cierpliwą. Prace nad wieloma najbardziej znanymi kompozycjami trwały naprawdę długo i obejmowały wiele przeprowadzonych metod prób i błędów. Oczywiście perfumiarz musi być również odważny, mieć bogatą wyobraźnię i fantazje, nie bać się łączyć ze sobą zapachów, które tylko pozornie do siebie nie pasują.

Najbardziej znani perfumiarze

Jednym z najbardziej znanych perfumiarzy jest Ernest Beaux, twórca kultowych już perfum Chanel nr 5, które podbiły serca kobiet na całym świecie. Nic zatem dziwnego w tym, że przez bardzo długi czas Beaux był najsłynniejszym na świecie perfumiarzem.

Kolejnym twórcą wielu kultowych kompozycji zapachowych jest Michel Almairac, wywodzący się ze światowej stolicy perfumiarstwa, czyli Gresse. Co ciekawe, nie był on specjalnie uzdolnionym chemikiem, jednak pomimo wszystko dostał się do prestiżowej szkoły perfumiarstwa Roure Bertrand Dupont, którą ukończył. W swojej karierze skomponował wiele pamiętnych zapachów, współpracując między innymi z domami mody Gucci, Dior czy Burberry.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.