Pędzle do makijażu - których używać?

Pędzle do makijażu - których używać?

Choć są różne szkoły nakładania kosmetyków kolorowych na twarz i jedni preferują wklepywanie podkładu palcami, a inni mówią o zaletach gąbeczek, to profesjonaliści najczęściej korzystają z pędzli do makijażu. Sekret pięknego makijażu tkwi w miękkości włosia oraz wyprofilowaniu końcówki pędzla. W artykule podpowiadamy, jakie pędzle do makijażu wybrać. Dowiesz się także jak czyścić pędzle do makijażu.

Pędzle naturalne vs pędzle syntetyczne

  • Pędzle naturalne uchodzą za trwałe i mogą służyć przez kilka lat. Włosie pochodzenia zwierzęcego jest miękkie i delikatne, a specjaliści używają go głównie do nakładania kosmetyków sypkich, czyli pudru, różu i bronzerów. Pędzle do makijażu z naturalnym włosiem świetnie sprawdzają się do blendowania cieni. Z czego najczęściej się je wykonuje? Za surowiec służy naturalne włosie kozy, wiewiórki, kuca, sobola czy borsuka. Po oczyszczeniu i zmiękczeniu, końcówka robocza pędzla do makijażu jest delikatna. Przy zakupie zwróć uwagę, czy pędzel do makijażu z naturalnym włosiem jest oznaczony jako cruelty-free – przy produkcji akcesorium zwierzęta nie cierpiały. Wadą naturalnych pędzli jest to, że może się okazać, że jesteś uczulona na jego włosie.
  • Pędzle syntetyczne są często stosowane do rozprowadzania produktów w płynie – podkładu, korektora czy żelowego eyelinera. Pędzle syntetyczne pozwalają wykonać bardzo precyzyjne linie dzięki syntetycznym włoskom, które się do siebie przyklejają i są nieco sztywniejsze. Syntetyczne pędzle do makijażu są wykonane z nylonu lub taklonu.

Pędzle do podkładu w płynie

Zastanawiasz się, czym nakładać podkład? Wybierz pędzel z szeroką i mięsistą końcówką, która powinna być równo ścięta tzw. flat top. Jak nakładać podkład pędzlem? Flat top ułatwia zadanie i pozwala na stemplowanie podkładu, a nie jego rozsmarowywanie – dzięki temu kosmetyk wtapia się w skórę, tworząc bardziej naturalny efekt. Wybierz produkt z syntetycznym włosiem, który nie będzie tak mocno wchłaniał podkładu. Dobrym wyborem będzie pędzel Hakuro H50. Przed aplikacją kosmetyku warto włosie delikatnie zwilżyć – szczególnie wtedy, gdy podkład jest tępy (trudno się rozprowadza).

Pędzle do podkładu w płynie

Czym nałożyć podkład sypki? Tutaj bardziej sprawdzi się pędzel z włosiem przypominającym pompon (tzw. pędzel kabuki). Szeroką końcówką o miękkim włosiu o wiele łatwiej wetrzesz kosmetyk w skórę. Pamiętaj, ze koliste ruchy dadzą najlepszy efekt.

Pędzle do pudru

Pędzle do nakładania pudru pozwalają ładnie wykończyć makijaż. Do omiatania twarzy pudrem warto wybrać pędzel o puchatym, gęstym włosiu. Sama końcówka powinna mieć dużą średnicę – wtedy o wiele szybciej rozprowadzisz puder na twarzy, a efekt będzie naturalniejszy.

Pędzle do pudru

Pędzle do konturowania

Jak podkreślić kości policzkowe? Postaw na konturowanie! Do cieniowania twarzy sprawdzą się pędzle o zaokrąglonym, miękkim włosiu. Lekko ścięta końcówka pozwoli precyzyjnie nałożyć rozświetlacz czy bronzer i rozetrzeć go tak, by wyostrzyć rysy kości policzkowych. Doskonałym produktem będzie pędzel Hakuro H15. Do bardziej wyrazistego konturowania – nakładania kremowego bronzera, używa się też zbitych, wąskich pędzli o krótkim włosiu.

Pędzle do konturowania

Pędzle do różu

Jak nakładać róż? Kluczem do sukcesu jest pędzel o miękkim, naturalnym włosiu. Końcówka może być spłaszczona lub okrągła, choć najważniejszą cechą jest skośne ścięcie. Taki kształt pędzla pozwala na bardziej rozległe nałożenie różu, ale także wykonturowanie kości policzkowych. W kolekcji Hakuro pędzel H21 będzie idealny.

 Pędzle do różu

Pędzle do korektora

Przy punktowym nakładaniu korektora ważna jest precyzja, dlatego główka pędzla jest nieduża (1-2,5 cm) oraz spłaszczona. Warto mieć taki pędzel w swojej kosmetyczce – będzie idealną bronią przeciw niedoskonałościom skóry.

Pędzle do korektora

Pędzel „miotłeka”

Pędzelek z włosiem w kształcie wachlarza jest doskonały do wykonania poprawek makijażowych. Jeśli obsypał Ci się cień, a nie chcesz go rozetrzeć (szczególnie jeśli jest perłowy!) wykorzystaj miotełkę.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

  1. Pędzle do nakładania podkładu myj codziennie, aby uniknąć podrażnień skóry czy stanów zapalnych wywołanych roznoszeniem zarazków
  2. Pędzle do nakładania produktów suchych myj codziennie lub co 2-3 dni
  3. Czym myć pędzle? Możesz wybrać profesjonalne produkty do mycia i dezynfekcji pędzli (na przykład Kryolan) albo domowe środki myjące – szampon lub mydło w płynie
  4. Jeśli korzystasz z szamponu lub mydła pamiętaj, aby środek myjący był delikatny, dzięki czemu nie zniszczysz pędzla. Najlepiej przetestuj, jak mydło działa na włosie na jednym pędzlu. Jeśli nic złego się nie dzieje, możesz przystąpić do mycia. Zamocz pędzel w letniej wodzie, uważając na to, by woda nie dostała się do skuwki, a następnie umieść włosie w mydle i delikatnie, okrężnymi ruchami rozpocznij czyszczenie produktu z resztek kosmetyków
  5. Susz pędzle w pozycji poziomej, tak by woda nie dostawała się do środka pędzla i by nie zniszczyć włosia

Rodzaje pędzli do makijażu oczu i ust

Pędzel do blendowania

Blendowanie, czyli rozcieranie cieni najlepiej wykonać przy pomocy pędzla o puchatej oraz spłaszczonej końcówce (zwężanej ku górze). Płaska strona jest przeznaczona do nakładania cieni, zaś szczytem pędzla możesz ładnie rozetrzeć kosmetyk na powiece.

Precyzyjny pędzel typu kropeczka (dot)

Pędzel do cieni powinien mieć precyzyjną, niewielką końcówkę zakończony stożkiem. Wtedy nakładanie cieni będzie bardziej dokładne. Znakomitym pędzlem do cieni jest Hakuro H76. Pędzel o stożkowym zakończeniu możesz także wykorzystać do wykonania eylinerem precyzyjnej kreski na powiece

Pędzel do brwi

Pędzelek do brwi wyróżnia się skośną, sztywną i płaską końcówką. Dzięki temu precyzyjnie wymodelujesz kształt swoich brwi.

Pędzel do ust

Pędzelek do ust powinien być niewielki, sztywny i wykonany z syntetycznego włosia. Stożkowe zakończenie ułatwia nakładanie kosmetyku na usta. Możesz także go wykorzystać do zaznaczenia konturu ust.

Gdzie przechowywać pędzle do makijażu?

Miejsce powinno być suche. Nie ustawiaj pędzli blisko okna, żeby nie narazić ich na duże nasłonecznienie. Do ich przechowywania nie wybieraj także łazienki, gdzie jest zbyt wilgotno. Pamiętaj o zachowaniu pokojowej temperatury. Chroń je też przed kurzem – on bardzo szybko osadza się na włosiu.

Teraz już wiesz, jakich pędzli potrzebujesz i jak o nie dbać. Dobrze wypielęgnowane odwdzięczą się pięknym makijażem.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.