Oczy zielone, niebieskie i brązowe – jak dobrać makijaż pod kolor oczu?

Oczy zielone, niebieskie i brązowe – jak dobrać makijaż pod kolor oczu?

W największym skrócie, makijaż to sztuka operowania kolorem. W efekcie ma podkreślać pewne elementy lub wręcz przeciwnie – tuszować. Malując oczy, skupiasz się na podkreślaniu ich naturalnego piękna. Właściwie dobrany kolor cienia lub kredki pozwala wydobyć głębię barwy tęczówki. Jak więc ustalić, które zestawienie kolorów jest odpowiednie dla tęczówki niebieskiej, zielonej i brązowej?

Trochę teorii koloru

Aby sprawdzić, jaka barwa wydobędzie urodę tęczówki, trzeba poruszyć kołem barwnym. Przypomina ono pizzę podzieloną na kawałki – każdy z nich ma inny kolor i przechodzi gradacją od jasnego do ciemnego odcienia. Na przykład niebieski kawałek koła jest bladobłękitny najbliżej swego środka, aby na zewnętrznej krawędzi uzyskać pełnię nasycenia kolorystycznego.

Każdy kawałek ma też sąsiadów po obu stronach, z którymi tworzy barwy harmonizujące. Kolory ulokowane po przeciwnej stronie koła nazywa się dopełniającymi lub kontrastowymi. Mając tę podstawową wiedzę na temat koloru, możemy przejść do odkrywania dalszych tajników wizażu.

Makijaż dla zielonych oczu

Każdy kolor, również kolor tęczówek ma mnóstwo odcieni. Zielone oczy mogą być jasne, ciemne lub oliwkowe. Poniżej znajdziesz uniwersalny „zestaw startowy” barw do używania w makijażu do oczu zielonych. Od niego warto rozpocząć zabawę z dopasowaniem cieni:

  1. Efekt dramatyczny – aby go uzyskać na oczach zielonych, zestawia się kolor jasny z ciemnym. Jasna zieleń dobrze wygląda z czernią, oberżyną i mahoniem. Wrażenie zrobią też odcienie czerwieni.
  2. Uwydatnienie koloru – zieleń pięknie intensyfikują odcienie dopełniające: śliwkowe, koralowe, lawendowe i liliowe. Zapewniają one efekt najsilniejszego kontrastu. Również złote, miedziane i rude akcenty dobrze wyglądają w zestawieniu z zieloną tęczówką
  3. Makijaż oczu zielonych na co dzień – powinien opierać się na kolorach harmonizujących z zielenią. Doskonale sprawdzą się neutralne, ciepłe barwy w odcieniach brązowych – od złotych po ciemnoczekoladowe.

Ważne!

Wybierając paletę w odcieniach zielonych, uważaj, aby cień nie był nasycony kolorem bardziej niż tęczówka, aby nie przygasić spojrzenia.

Makijaż dla niebieskich oczu

Posiadaczki błękitnych oczu powinny unikać błękitów i ciemnego brązu. Jaki kolor cieni do niebieskich oczu wybrać?

  1. Efekt dramatyczny – aby go uzyskać, zastosuj mocny odcień pomarańczy, który jest barwą najsilniej kontrastującą. Niektórym niebieskookim ładnie też w żółtych cieniach, które dodają oczom blasku.
  1. Uwydatnienie koloru – błękit oczu podkreślą złote, morelowe, miedziane i jasnobrązowe cienie.
  1. Makijaż oczu niebieskich na co dzień – barwy harmonizujące z niebieskim to zieleń, fiolet i róż.


Czy wiesz, że…
Oczy niebieskie mogą mieć żółtawą lub zieloną obwódkę i w zależności od nałożonego cienia na powiekę, ich kolor będzie bardziej błękitny lub morski. Jeśli kolor oczu przechodzi w szaroniebieski, możesz poeksperymentować z niebieskim kolorem kredki czy tuszu.

Makijaż dla brązowych oczu

Oczy brązowe mogą mieć odcień złocistego brązu, ale równie dobrze mogą być niemal czarne.

  1. Efekt dramatyczny – granat, który silnie kontrastuje z brązem, ciekawie zaakcentuje oczy na specjalną okazję.
  1. Uwydatnienie koloru – brązową tęczówkę pięknie uwydatnią odcienie niebieskiego i zielonego.
  1. Makijaż brązowych oczu na co dzień podkreślający kolor – kolorami harmonizującymi dla brązowookich są żółty, złoty oraz pomarańczowy.

PORADA
Oczy w kolorze czystego brązu nie mają zielonkawych akcentów. Jeśli w tęczówce mienią się zielone refleksy, warto ocenić, który kolor dominuje: brąz czy zieleń? Gdy oczy są oliwkowe z brązową otoczką wokół źrenicy, zmienia się nieco rekomendowana kolorystyka makijażu (spójrz powyżej na makijaż dla zielonych oczu). Kolor tęczówki najlepiej oceniać w świetle dziennym.

Pamiętaj, że nie tylko kolor oczu ma znaczenie, jaki makijaż będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Liczy się również barwa karnacji i włosów, a nawet ubiór. Aby przekonać się, które kolory Ci pasują, a których powinnaś unikać, poeksperymentuj z różnymi kolorami cieni – zarówno w tonacjach chłodnych, jak i ciepłych.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.