Nuty zapachowe perfum

Nuty zapachowe perfum

Perfumy inaczej pachną, kiedy wąchasz je we flakoniku i inaczej, gdy połączą się z Twoją skórą. Jak właściwie uwalniają się nuty zapachowe? Poznaj tajemnicę działania perfum – ułatwi Ci to dobór wody toaletowej do okazji i odnalezienie idealnego zapachu dla siebie.

Niekiedy perfumy nie podobają się nam, kiedy powąchamy je we flakoniku, ale gdy rozpylimy je na skórze i odczekamy chwilę, jesteśmy nimi zachwyceni. Dlaczego tak się dzieje? Odkrywanie nowych perfum jest jak tajemnicza podróż. I tak jak wędrówka składa się z etapów, tak każdy zapach jest złożony z uwalniających się po sobie nut. Są to nuty serca, głowy i podstawy (inaczej bazy). Co więcej każdy zapach inaczej pachnie w buteleczce, inaczej rozpylony na bibułkę, a jeszcze inaczej, gdy łączy się z pH Twojej skóry.

Nuty perfum, a testery perfum

Jeśli dobierasz nowe perfumy, wąchając je prosto z testera – niestety, nie wybierasz najlepszego sposobu. Nuty zapachowe, z których składają się próbki perfum są po ich otwarciu mocno zdominowane przez alkohol. Mieszanina składników pochodzenia naturalnego i syntetycznego jest „zdławiona” przez mocną, alkoholową woń. Związki o bardzo zróżnicowanych właściwościach „dojdą do głosu” dopiero w późniejszych fazach nazywanych właśnie nutami, które uwolnią się pod wpływem ciepła Twojego ciała – krótko po ulotnieniu alkoholu. Dlatego przy wyborze wody toaletowej nie powinno się sugerować pierwszym wrażeniem po otwarciu flakonu.

Piramida nut

Piramida obejmuje trzy etapy rozwoju perfum na skórze. Każda z nich cechuje się innym czasem utleniania i czasem działania. Oznacza to, że aromat się zmienia, ujawniając swoje kolejne oblicza. Pierwsza nuta ujawnia się po ulotnieniu się alkoholu i rozbrzmiewa przez około kwadrans od rozpylenia na ciało. Jest intensywniejsza od jej następczyń i zwykle przeznaczona tylko dla Ciebie i najbliższej Ci osoby. Nuta głowy powinna więc wprowadzać w dobry nastrój i idealnie trafiać w gust. Można powiedzieć, że jest wizytówką perfum, od której zależy, czy zostaną z Tobą na dłużej.

Nuta głowy

Współczesne zapachy zwykle rozpoczynają się świeżymi akordami cytrusów lub bukietem kwiatów. Wyczuwa się w nich również aromaty ziół czy liści. Tak jak Chloe perfumy z 2015 roku, które otwiera cytrusowo-kwiatowy aromat uzupełniony subtelną wonią magnolii. Również w męskich perfumach cytrusowe nuty głowy są bardzo popularne. Spotkasz je na przykład w wodach z kolekcji Calvin Klein Euphoria, gdzie bergamotkę uzupełniono zielonym bluszczem.

Nuta serca

Po kwadransie od rozpylenia wody na skórze, zaczniesz odczuwać tak zwane serce perfum, czyli nutę środkową. Zespół zapachów utrzymuje się zwykle od 2 do 4 godzin. Serce najczęściej decyduje o charakterze kompozycji. Zapachy kwiatowe są najbardziej klasyczne. Jeśli dominuje w nich kwiat o zapachu delikatnym i subtelnym (np. perfumy Dior Addict Eau Fraiche), będą pasować również do pracy. Nutę serca tworzą też często akordy korzenne lub drzewne.

Nuta bazy

Podstawę dobrych perfum możesz odczuwać przez wiele godzin od ich rozpylenia na skórze. Działa ona wzmacniająco dla pozostałych akordów i utrzymuje tak zwaną energię zapachu. Olejki używane w nucie bazy są zwykle ciężkie, aromatyczne i długotrwałe. Ich aromat nie jest intensywny, ale decyduje o trwałości wody. Zwykle są to wonie z grup drzewnych, ambrowych lub zwierzęcych. Perfumy damskie opierają się często na olejkach aromatyczno-słodkich, jak np. zapach Dior Hypnotic Poison.

Jak wybrać perfumy dla siebie?

Masz ochotę na nowy zapach do swojej kolekcji? Jeśli posiadasz swoje ulubione perfumy, uzyskaj informacje o ich strukturze zapachowej. Z pewnością dominują w nich na przykład zapachy kwiatów czy akordy drzewne. Szukając perfum w ulubionej kategorii, np. orientalnej czy kwiatowej, łatwiej dobierzesz je do własnych upodobań i unikniesz niechcianych niespodzianek.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.