Nowe trendy, czyli co to jest layering?

Nowe trendy, czyli co to jest layering?

Każdy sezon przynosi nowe trendy, nie tylko w modzie, ale również w innych przestrzeniach naszego życia. Świat perfum nie pozostaje obojętny na trendy, chociaż te nie zmieniają się tutaj jak w kalejdoskopie.

Jednak ostatnio jeden z nich szczególnie przyciąga uwagę. Co to takiego? Layering. Pod tym tajemniczym hasłem kryje się nakładanie na siebie różnych warstw perfum.

Sprawdźmy więc bliżej ten trend i jego różne odsłony!

Czym dokładnie jest layering?

Layering, z angielskiego dosłownie nakładanie warstw, jest niczym tworzenie własnych zapachów za pomocą gotowych perfum. Każda warstwa wnosi swoje niepowtarzalne nuty, tworząc tym samym unikalne arcydzieło.

Proces polega – jak sama nazwa wskazuje – na aplikowaniu kilku zapachów na skórę, tak aby współgrały ze sobą, tworząc nową, złożoną kompozycję. Można zacząć od lżejszej wody toaletowej o owocowych nutach, następnie dodać głębsze akordy z perfum o aromacie drzewnym lub piżmowym, a na koniec uzupełnić całość delikatną mgiełką o kwiatowym zapachu.

Oczywiście to tylko jedna z naprawdę wielu propozycji, bo ogranicza Cię tylko kreatywność i chęć w próbowaniu nowych połączeń.

Jednak wychodząc poza samą definicję, można śmiało stwierdzić, że layering to nie tylko sztuka łączenia zapachów, to także sposób na wyrażenie siebie, na pokazanie swojej indywidualności i nastroju. A taka możliwość jest wprost bezcenna.

Czy wszystkie perfumy nadają się do layeringu?

Większość perfum może być wykorzystywana do layeringu, ale cała sztuka polega na tym, aby łączyć zapachy z pewnym wyczuciem. Nie wszystkie z nich będą dobrze ze sobą współgrały. I chociaż czasami efekt mocnego kontrastu może być interesujący, w większości przypadków będzie raczej drażniący.

Dlatego też warto powoli wchodzić w ten świat, zamiast wskakiwać od razu na głęboką wodę. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Zacznij od połączenia dwóch zapachów, najlepiej zaczynając od lżejszego, cytrusowego lub kwiatowego, jako bazy, a następnie dodając cięższe, orientalne lub drzewne nuty. Eksperymentuj z różnymi kombinacjami, aby znaleźć te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Z biegiem czasu nauczysz się, które perfumy najlepiej ze sobą współgrają, a jakich połączeń lepiej unikać. Co więcej, wkrótce będziesz w stanie dokładać kolejne warstwy, tworząc jeszcze bardziej wyszukane połączenia.

Pamiętaj, że najważniejszą zasadą layeringu jest stopniowanie intensywności zapachów od lżejszych do cięższych. Ważne jest również, aby dać każdej warstwie trochę czasu, aby "osadzić się" na skórze przed nałożeniem kolejnej.

Czy layering jest bezpieczny dla skóry?

Layering jest zazwyczaj bezpieczny dla skóry, ale są pewne aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aby uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek. Co to za kwestie?

  • Po pierwsze, znajomość samego siebie. Jeśli masz tendencję do reakcji alergicznych, warto przetestować zapachy na małym obszarze skóry przed ich zastosowaniem w ramach
  • Po drugie, wiele perfum zawiera alkohol, który może wysuszać skórę. Stosowanie wielu warstw produktów zawierających alkohol może nasilić ten efekt, więc warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza gdy masz skórę skłonną do przesuszeń.
  • Po trzecie, każda skóra jest inna i może inaczej reagować na różne składniki. To, co dla jednej osoby jest całkowicie bezpieczne, dla innej może okazać się drażniące, więc stosuj perfumy z umiarem.

Pamiętaj, że jeśli doświadczasz niepokojących reakcji skóry, takich jak silne podrażnienie, swędzenie, wysypka czy nadmierne wysuszenie, warto skonsultować się z dermatologiem.

Czy warto przetestować layering osobiście? Z pewnością może to być świetna zabawa i sposób na odkrywanie zupełnie nowych poziomów swoich ulubionych zapachów. Jeżeli więc masz swoje ulubione perfumy damskie (albo męskie), które chcesz odrobinę „ubarwić”, to takie eksperymenty mogą być dla Ciebie niezwykle inspirujące!

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.