Kręcone włosy - jak dbać i układać

Kręcone włosy - jak dbać i układać

Wow! Ale fajne włosy, jak je zrobiłaś? Mogę dotknąć? Kręcisz je codziennie czy to twoje? A nie chciałabyś ich wyprostować? Jeśli nieraz usłyszałaś te pytania, posiadaczko kręconych włosów, ten artykuł jest dla Ciebie! Odkrywamy tajniki loków i fal oraz podpowiadamy, jak dbać o kręcone włosy i nie zwariować!

Kręcone włosy – co o nich wiesz?

Twoje koleżanki układają włosy w kilka minut, Ty – na rytuał mycia, stylizowania i układania kręconych włosów przeznaczasz przynajmniej godzinę. Jakie są Twoje loki? Niesforne, kapryśne i trudne w ujarzmieniu. Chłoną wodę w ekspresowym tempie, puszą się i są suche. Rzadko się przetłuszczają, jednak są matowe, sianowate i podatne na łamanie. Często się kruszą. Co jest tego przyczyną?

Trochę wiedzy

Włosy zbudowane są w 85% z białka – keratyny, wody (10-15%) oraz minerałów, pigmentów oraz lipidów. Ważną rolę pełnią aminokwasy siarkowe, które wiążą włókna kreatynowe. To, co widzisz, to łodyga włosa, czyli naskórek. Jeśli sprawdzisz pod mikroskopem, jak wygląda włos, zobaczysz, że jego powierzchnia jest zrogowaciała i pokryta łuskami, które mogę mieć różne ułożenie. I tutaj właśnie kryje się sekret włosów kręconych.

Włosy falowane i loki to bardzo często włosy wysokoporowate

Stopień porowatości włosów, czyli rozchylenie łusek względem siebie sprawia, że kosmyki każdej z nas różnią się od siebie. Włosy nisko, średnio i wysokoporowate wymagają także innej pielęgnacji, dlatego szampony do różnych rodzajów włosów to nie wymysł marketingowców.

Włosy falowane i kręcone zazwyczaj (choć nie zawsze!) należą do włosów wysokoporowatych, czyli takich, których łuski nie domykają się. Co to oznacza?

 • Włosy są matowe – nie odbijają światła, jak te o gładkiej strukturze (niskoporowate);
 • kosmyki są suche – wydzielane sebum nie dociera do końcówek włosów i zalega przy cebulce – wszystkiemu jest „winna” spiralna struktura;
 • Mają tendencję do puszenia się i elektryzowania.

Czy wiesz, że…

Istnieje kilka typów naturalnego skrętów włosów, które zostały skategoryzowane. Andre Walker – amerykański stylista fryzur jest znany z tego, że rozprawił się z włosami Oprah’y Winfrey, zasugerował krótkie włosy Halle’y Berry i sklasyfikował włosy, biorąc pod uwagę ich skręt (lub brak) oraz grubość.

Efekt pracy Andre Walker możesz podejrzeć tutaj i sprawdzić, jakiego typu posiadasz włosy – falowane, kręcone, kędzierzawe lub – jeśli masz afrykańskie korzenie – mocno kędzierzawe (tzw. fil-fil).

Włosy falowane i loki to bardzo często włosy wysokoporowate

 • mycia w gorącej wodzie – łuski kosmyków jeszcze bardziej się odchylają, a włosy stają się matowe
 • rozczesywania na sucho – elektryzowanie się i puszenie kosmyków
 • korzystania z cienkiego grzebienia o gęsto ułożonych zębach – łamanie i wyrywanie włosów
 • energicznego tarcia ręcznikiem – łamanie kosmyków
 • gorącego powietrza suszarek i prostownic, które wysusza je na wiór
 • intensywnych zabiegów stylizacyjnych
 • kosmetyków z alkoholem, które jeszcze bardziej wysuszają kręcone włosy (zwracaj uwagę na składy kosmetyków i unikaj tych z zawartością Alkohol Denat, Isopropyl Alcohol, Ethanol Alcohol)
 • kosmetyków z SLS i SLES (detergenty, które powodują, że produkty myjące bardziej się pienią)
 • nieporadnych fryzjerów – szukaj tych, którzy wiedzą jak obchodzić się ze „sprężynkami” i falami, a unikniesz wycia w poduszkę.

To ciekawe!

Na całym świecie tylko 5% ludzi ma kręcone włosy!

Co lubią kręcone włosy? Humektanty&emolienty&proteiny

Zadaniem pielęgnacji włosów kręconych jest ich maksymalne nawilżenie oraz odżywienie. Dlatego samo mycie loków zwykłym szamponem nie wystarcza. Wspólnym mianownikiem kosmetyków do włosów kręconych są:

1. Humektanty – substancje nawilżające, które wchłaniają wilgoć z powietrza niczym gigantyczna gąbka i gromadzą ją w cebulce włosa. Sprawiają, że włosy są miękkie. Do „nawilżaczy”: zaliczamy:

 • kwas hialuronowy, glicerynę, sok z aloesu, miód, panthenol, mocznik.

2. Emolienty – aby woda zebrana przez humektanty nie wyparowała potrzebna jest specjalna powłoka ochronna. To emolienty tworzą warstwę, która zmniejsza odparowywanie wody z naskórka, ale także natłuszczają skórę. Zalicza się do nich:

 • olej lniany, olej arganowy, oliwę z oliwek, masło shea, masło jojoba, silikony, parafinę.

Uwaga!

Mimo że silikony należą do emolientów nie są pożądanymi składnikami kosmetyków do włosów kręconych. Dlaczego? Tłusty film nadaje kosmykom zdrowy wygląd, jednak w rzeczywistości nie regeneruje ich, a oblepia je. W rezultacie tworzy barierę dla substancji aktywnych wnikających we włosy.

Co zatem zrobić? Badaj skład kosmetyków i wystrzegaj się silnych silikonów, które nie rozpuszczają się w wodzie i można je usunąć tylko przy pomocy szamponu z SLS.

Jeśli zastanawiałaś się czy olejowanie włosów jest dla Ciebie – właśnie znalazłaś odpowiedź.

3. Proteiny – to substancje, które odbudowują aminokwasową strukturę zniszczonych włosów. Są doskonałym lekarstwem dla włosów matowych, zniszczonych, ciężkich i trudnych do ułożenia. Proteiny domowe znajdziemy w pożywieniu: jajkach, jogurtach, kefirze. Proteiny hydrolizowane:

 • jedwab, keratyna, mleczko pszczele, kolagen, l-cysteinia.

WAŻNE!

Jak stosować kosmetyki do włosów kręconych z humektantami, emolientami i proteinami?

Pamiętaj o zdrowym rozsądku – zbyt rzadkie lub zbyt intensywne nawilżanie sprawi, że włosy nie będą w dobrej kondycji. Pamiętaj także, że nie wszystkie szampony, odżywki bez spłukiwania czy maski są dobre dla Twoich loków. W końcu wszystkie włosy są inne. Testuj!

 

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.