Jak przedłużyć trwałość perfum? 7 trików

Jak przedłużyć trwałość perfum? 7 trików

Jak sprawić, aby perfumy przetrwały na skórze aż do wieczora? Poznaj 7 trików, które pomogą Ci zatrzymać ulubiony zapach na cały dzień!

Z pewnością znasz osobę, która pięknie pachnie bez względu na porę dnia? Roztacza wokół siebie przyjemną, ale nie nachalną woń – gdy przechodzi obok, wyczuwasz subtelny, miły zapach. W ten sposób perfumy stają się częścią jej wizerunku. Być może ta osoba stosuje kilka prostych, ale sprawdzonych sposobów na przedłużenie trwałości perfum.

1. Aplikacja perfum

Zwykle perfumami kropi się skórę na szyi, ale można spróbować aplikacji na inne obszary ciała. Warto eksperymentować – perfumy doskonale rozwijają się na przykład na lekko wilgotnej skórze za kolanami. Ich bukiet rozkwita pod wpływem temperatury ciała. Doskonale działają w miejscach, w których najmocniej pulsuje krew, na przykład na skroni czy wewnętrznej stronie nadgarstków. Wypróbuj też zapach na włosach – osiągniesz subtelny efekt, a włosy zatrzymają aromat na dłużej niż skóra. Odradza się natomiast stosowania perfum za uszami. Wydzielane tam sebum może wpłynąć niekorzystnie na kompozycje zapachowe.

2. Stosuj perfumy po kąpieli

Jeśli spryskasz się perfumami od razu po skorzystaniu z ciepłego prysznica lub kąpieli, zapach utrzyma się na dłużej. Pory skóry będą wówczas otwarte i lepiej wchłoną olejki zapachowe.

3. Stosuj olejki, balsamy lub kremy nawilżające

Zapachy najdłuższej utrzymują się na nawilżonej skórze, a najszybciej ulatniają się, gdy jest ona przesuszona. Perfumy damskie będą powoli uwalniać swoje nuty, jeśli skropisz nimi ciało posmarowane olejkiem lub nawilżającym balsamem. Dobrym trikiem na utrwalenie zapachu jest posmarowanie niewielkiego fragmentu szyi… wazeliną i spryskanie tego obszaru kilkoma kroplami ulubionych perfum.

4. Używaj produktów z linii uzupełniającej

Wiele marek oferuje linie produktów uzupełniających. Są to między innymi perfumowane mydła, balsamy czy pachnące mgiełki. Dlatego jeśli podobają Ci się na przykład perfumy Calvin Klein dobierz do nich żel pod prysznic z tej samej serii, który dodatkowo utrwali zapach. Także klasyczne zapachy, np. perfumy Chanel nr 5, posiadają swoje odpowiedniki w dezodorantach.

5. Zabierz ze sobą roll-on

Nawet najładniejsze perfumy damskie z czasem się ulotnią. Jeśli czeka Cię cały dzień spędzony pracy, a od razu po jej zakończeniu wybierasz się na ważne spotkanie lub randkę, weź ze sobą perfumy w roll-onie. To mała perfumetka w kulce, którą możesz posmarować dowolną partię skóry. Pozwoli w kilka chwil odświeżyć zapach. Zmieścisz ją w torebce czy plecaku – jest lekka i nie musisz obawiać się, że stłucze się po drodze.

6. Kilka kropel na ubranie

Szal, płaszcz czy sweter spryskany perfumami może nimi pachnieć nawet kilka miesięcy. Dlaczego zapach na skórze nie utrzymuje się tak długo? Tkaniny zatrzymują go inaczej niż skóra – zapach na ciele wyparowuje pod wpływem jego temperatury i naturalnej wilgoci. Kilka kropel na ubraniu nie zaszkodzi, ale uwaga! Wody perfumowane i toaletowe na niektórych ubraniach mogą pozostawiać plamy i odbarwienia.

7. Woda toaletowa, a woda perfumowana

Trwałość perfum zależy od zawartości procentowej ekstraktów i olejków zapachowych. Jeśli zależy Ci na maksymalnej trwałości zapachu, wybierz jego najbardziej skoncentrowaną postać, oznaczaną jako „parfum” i zawierającą 20-43% olejków zapachowych. Są to najdroższe kompozycje. Wszystkie inne pachnidła z mniejszą zawartością procentową olejków, które zwykle potocznie nazywane są perfumami, w rzeczywistości są wodami, czyli „eau”.

W następnej kolejności pod względem nasycenia jest woda perfumowana, czyli „eau de parfum”. Olejki stanowią w jej składzie 10-20%. Stosowanie wody perfumowanej zapewni bardzo dobrą trwałość zapachu. Ekstrakt w wodzie toaletowej zajmuje natomiast od 5 do 10% objętości. Eau de toilette ulotni się więc szybciej na skórze niż jej perfumowany odpowiednik. Woda kolońska zawiera olejków najmniej – od 3 do 5%. Warto też sprawdzać skład kupowanej kompozycji. Producenci stosują często tzw. utrwalacze. Jednym z nich jest piżmo – jeśli mieści się ono w składzie kompozycji, można być pewnym, że zapach nie ulotni się tak łatwo.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.