Jak myć pędzle do makijażu?

Jak myć pędzle do makijażu?

Jak czyścić pędzle do makijażu domowym sposobem? Oto ściąga, która pozwoli Ci prawidłowo zadbać o Twoje cenne skarby, czyli akcesoria do malowania. Podpowiadamy, jak myć pędzle do makijażu, a jak czyścić Beautyblender. Jak często to robić i co stosować, aby oszczędzić czas i nie zniszczyć ukochanych akcesoriów?

Brudny pędzel to idealne siedlisko dla bakterii. Myj swoje narzędzia do makijażu regularnie, aby uniknąć stanów zapalnych i podrażnienia skóry.

Jak często myć pędzle do makijażu?

 • Pędzle do płynnych kosmetyków, np. podkładów i kremów BB najlepiej czyścić codziennie.
 • Pędzle do kosmetyków sypkich, np. różu i rozświetlacza trzeba myć co 2-3 dni.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

To zależy od rodzaju pędzla, jego włosia i stopnia „zanieczyszczenia”:

 • do mocno zabrudzonego podkładem pędzla z naturalnego włosia sprawdzi się olejek myjący, który rozpuści tłuszcz i nie uszkodzi szczeciny,
 • do dogłębnego czyszczenia pędzla możesz wykorzystać antybakteryjne lub szare mydło w płynie/kostce. Opcjonalnie delikatny szampon do włosów.
 • do mycia syntetycznych pędzli do makijażu, np. Hakuro, sprawdzają się płyny micelarne,
 • do szybkiej dezynfekcji możesz zastosować specjalne płyny do czyszczenia pędzli.

Jak myć pędzle do makijażu? Na 4 sposoby

1. Sposób na mycie pędzli– płyn do czyszczenia pędzli i chusteczka higieniczna

Wylej odrobinę płynu na chusteczkę i wytrzyj nią pędzel. Alternatywnym sposobem jest użycie płynu do czyszczenia pędzla w sprayu – wówczas wystarczy spryskać nim narzędzie i spłukać pod bieżącą wodą lub zetrzeć chusteczką pozostałości kosmetyku na włosiu.

 • Plusy: metoda dobra do szybkiego czyszczenia i dezynfekowania akcesoriów używanych przez makijażystki.
 • Minusy: jeśli pędzel ma delikatne włosie, mocne pocieranie nim o chusteczkę może go zniekształcić.

Uwaga!

Włosie pędzli przy płukaniu pod bieżącą wodą powinno być zawsze skierowanie w dół. Woda nie może dostać się do skuwki.

2. Sposób na mycie pędzli – w miseczce z mydłem lub szamponem

Zanurz pędzel w strumieniu bieżącej wody. Nabierz nieco mydła na narzędzie i delikatnie pocieraj nim o dłoń. Następnie spłucz ponownie pod kranem. Pamiętaj, aby nie wyciskać mocno wody i ciągnąć za włosie, ale delikatnie, ruchem pulsacyjnym odcisnąć.

 • Plusy: tym sposobem dogłębnie „wypierzesz” zestaw pędzli do makijażu z nieczystości.
 • Minusy: niektóre mydła mogą sprawić, że szczecina stanie się mniej miękka niż początkowo.

Trik wizażystki

Jeśli po umyciu czujesz, że pędzle nie są wystarczająco miękkie, zastosuj dodatkowo odżywkę do włosów, które zmiękczą włosie narzędzia. Metoda sprawdzi się zarówno przy naturalnych, jak i syntetycznych rodzajach pędzli do makijażu (Hakuro, Rio Beauty lub innych).

3. Sposób mycia pędzli do makijażu: olejek myjący

Jak zmyć z pędzli do makijażu mocne zabrudzenia i wodoodporne kosmetyki? Możesz użyć olejku kokosowego, oliwy z oliwek lub innego naturalnego oleju. Zmieszaj go w proporcji 1:1 z delikatnym mydłem lub szamponem i postępuj identycznie jak w przypadku poprzedniego sposobu. Przygotuj też drugą miseczką z samym płynnym mydłem i dodatkowo wyczyść w niej pędzel, aby włosie nie było tłuste.

 • Plusy: metoda dobra do mocno zabrudzonych np. pomadką lub płynnym podkładem pędzli.
 • Minusy: metoda jest czasochłonna.

4. Sposób mycia pędzli za pomocą gadżetów – np. Brushegg

Jak czyścić pędzel za pomocą silikonowych jajeczek? Załóż je na palec wskazujący i środkowy, następnie nanieś na nie odrobinę antybakteryjnego mydła lub środka do mycia pędzli. Zmoczony pędzel delikatnie pocieraj okrężnymi ruchami o wypustki Brusheeg. Po spłukaniu pod bieżącą wodą włosie jest czyste.

 • Plusy: silikonowe jajeczka i rękawiczki do czyszczenia pędzli mają specjalne wypustki, które ułatwiają pozbycia się resztek kosmetyków z włosia.
 • Minusy: kolejny gadżet w kosmetyczce.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda czyszczenie akcesoriów do makijażu w wykonaniu profesjonalistki, zerknij do Maxineczki:

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Nigdy nie susz zestawu pędzli do makijażu na kaloryferze czy przy grzejnikach. Włosie może się wtedy gubić i puszyć. Susz je na brzegu stołu, aby końcówka robocza wystawała poza krawędź blatu.

Trik: jak uchronić pędzle przed deformacją podczas suszenia?

Możesz zastosować tzw. make-up brush guard, czyli specjalne osłonki, które ujarzmią włosie i pozwolą na swobodny przepływ powietrza. Szczególnie polecane do pędzli naturalnych.

Jak czyścić gąbki do makijażu?

Niektóre z nas do nakładania podkładu wolą gąbki Ale jak wyczyścić taką gąbkę z bakterii i resztek kosmetyku? Namocz jajeczko pod bieżącą wodą i potrzyj porządnie każdą z jego stron o kostkę antybakteryjnego mydła. Następnie znów podłóż gąbkę pod strumień wody i dokładnie ją wyciskaj – czynność powtarzaj, aż woda będzie czysta.

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.