Fougere - jaki to zapach?

Fougere - jaki to zapach?

Są utożsamiane z klasyką perfumerii. Pasują do garnituru i gładko ogolonej skóry. Perfumy męskie z rodziny fougere pachną paprociami, świeżo ściętą trawą, lawendą i mchem. Na czym polega ich fenomen?

Fougere – co to znaczy?

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa fougere, które oznacza paproć. Klasyczne perfumy składają się z określonych nut zapachowych. Górne nuty są nieco słodkie, z wyraźnym akcentem lawendy. Po kilku minutach wyczujesz na skórze zapach dębu, a dokładniej wilgotnego mchu dębowego. Bardzo ważnym składnikiem jest kumaryna otrzymywana zazwyczaj z bobu tonka, podobna do zapachu świeżo skoszonej trawy. Zapachy z rodziny fougere mogą zawierać dodatkowo nuty zapachowe ziół, przypraw i drewna.

Fougere – wymowa

Fougere należy czytać /fużer/.

Historia rodziny fougere w pigułce

  • Rok 1882 – świat poznaje nową rodzinę zapachów – fougere. Za pierwsze perfumy z tej grupy uważa się pachnidło Royale marki Houbigant. Jego skład (tonka, mech dębowy, lawenda) stał się wzorcowy dla całej rodziny.
  • Rok 1910 – szanowany dom perfumeryjny Penhaligon’s z Wielkiej Brytanii prezentuje swojej męskiej klienteli zapach English Fern. Oprócz podstawowych składników fougere użyto w nim też ekstraktów z goździków, paczuli i drewna sandałowego. Co ciekawe, perfumy niszowe English Fern  dostępne również dziś.
  • Rok 1964 rozpoczyna modę na paprociowe zapachy za sprawą męskich perfum Brut Faberge. Kompozycja prezentuje nową podgrupę aromatycznego fougere – od tego czasu zapachy oparte na akordzie paproci są wzbogacane o składniki ziołowe, drzewne lub kwiatowe.
  • Lata 70. i 80. ubiegłego wieku owocują klasycznymi zapachami fougere. Na ten czas przypadają daty premiery kultowych perfum fougere: Paco Rabanne Pour Homme, Azzaro Pour Homme, CK Eternity czy Guy Laroche Drakkar Noir.
  • Przełom XX/XXI wieku – moda na zapachy fougere słabnie, co nie oznacza, że perfumy z tego gatunku przestają się pojawiać na drogeryjnych półkach. Paprociowe wonie nie są aż tak popularne jak dawniej, jednak znawcy o nich nie zapominają. Jako przykład może posłużyć dom Yves Saint-Laurent, który w 2003 wypuszcza na rynek prawdziwe dzieło – perfumy męskie Gauche for Men.

Damskie perfumy fougére

Perfumy fougere nie przyjęły się w damskiej wersji jako jedne z nielicznych w całej historii perfumerii. Zapachów dla pań z tej grupy jest niewiele.

Możemy do nich zaliczyć Hermes Elixir Des Merveilles – orientalne fougere, które są lekką interpretacją gatunku i należą do jednych z bardziej cenionych perfum ze stajni Hermesa.

Najlepsze perfumy fougere według Tagomago

Penhaligon’s Sartorial

Dzieło Bertranda Duchaufoura to nowatorskie podejście do rodziny fougere. Sartorial należy do tych zapachów, które albo Cię urzekną albo odstręczą. Tradycyjne nuty zapachowe mchu dębowego, bobu tonka i lawendy uwspółcześniono metalicznymi aldehydami, aromatycznym kardamonem i słodkim miodem. Nie brakuje w nich też nut zwierzęcych. Odważysz się spróbować takiego połączenia?

Jean Paul Gaultier Le Male

Oryginalny Le Male już dawno osiągnął pełnoletność, ale jest wciąż popularny. Tzw. marynarz jest zmysłowy, aromatyczny, przytulny i męski zarazem. To nie jedyne perfumy marki Jean Paul Gautier, które zasilają szeregi rodziny fougere. Fleur Du Male czy Le Male Essence de Parfum to współczesne, udane flankery z serii wiecznie młodych marynarzy.

Diptyque Eau de Lavande

Niszowy zapach uniseks marki Diptyque składa się z czterech składników – lawendy, gałki muszkatołowej, cynamonu i kolendry. Nie ma bobu tonka, ale dzięki użyciu cynamonu nie ma takiej potrzeby, aby kompozycję Eau de Lavande zakwalifikować do zapachów paproci – przyprawa zawiera w sobie kumarynę.

Współczesnych perfum męskich fougere jest niewiele. Dlaczego? Być może nie ma teraz na „paprocie” koniunktury – perfumy kojarzą się z gładko ogoloną twarzą, a obecnie modna jest broda lub kilkudniowy zarost. Czy moda na perfumy fougere powróci?

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.