Farbowanie włosów henną - poznaj jej sekrety, zanim zaczniesz farbować nią włosy!

Planujesz farbowanie włosów, ale drżysz w obawie przed ich zniszczeniem? Sięgnij po ziołową alternatywę – hennę do włosów! Podpowiadamy, jak przeprowadzić zabieg koloryzacji i jakich błędów unikać podczas farbowania włosów henną.

Czym jest henna do włosów?

Henna to sproszkowany barwnik pozyskiwany z liści i pędów tropikalnej rośliny – lawsonii bezbronnej. Oprócz właściwości koloryzujących henna posiada szereg składników odżywczych, dobroczynnie wpływających na włosy. Są to między innymi

  • mikropierwiastki (cynk, żelazo, miedź);
  • witaminy A, D, B;
  • kwas oleinowy i linolowy;
  • błonnik.

Dzięki zawartości tych składników henna na włosy działa jak prawdziwe remedium. Zwalcza łupież, domyka łuski włosów i poprawia ich strukturę, chroni fryzurę przed szkodliwym wpływem słońca.

Jak działa henna do włosów?

Barwnik zawarty w hennie dociera do rdzenia włosa. Tam łączy się z włóknami keratynowymi i nadaje włosom nowy odcień. Wbrew powszechnej opinii henna nie „oblepia” włosów (jak np. spraye koloryzujące), a dociera do ich wnętrza!

Henna do włosów – kolory

Naturalnie henna ma pomarańczowo-czerwony kolor, jednak producenci, łącząc ją z dodatkowymi składnikami roślinnymi (takimi jak indygo lub amla), mogą zaoferować nam bogatą paletę barw – od jasnych brązów, przez czerwienie, aż do kruczej czerni.

Farbowanie włosów henną – zalety

  • Metoda bezpieczna dla włosów – specyfik ten nie zawiera amoniaku ani innych substancji szkodliwych dla włosów.
  • Pozytywnie wpływa na kondycję włosów.
  • Henna jest odpowiednia dla osób uczulonych na składniki klasycznych, chemicznych farb.

Farbowanie henną – WADY

  • Długi czas farbowania – zabieg koloryzacji z użyciem henny trwa nawet kilka godzin.
  • Trwałość – kolor uzyskany henną wypłukuje się zwykle w ciągu kilkunastu tygodni.
  • Ograniczona paleta kolorów – niestety henna nie pozwala na rozjaśnianie włosów.
  • Przesuszenie włosów – możesz odczuć je, jeżeli Twoje włosy są wysokoporowate.

Jak przygotować się do koloryzacji henną?

Hennę w proszku umieść w ceramicznym naczyniu, a następnie zalej ją bardzo ciepłą wodą. Aby wzmocnić działanie henny, do mieszanki możesz dodać odrobinę soku z cytryny lub pomarańczy. Całość dokładnie wymieszaj, aż do uzyskania gładkiej mazi o konsystencji śmietany. Tak przygotowaną hennę odstaw na noc, by jej składniki mogły odpowiednio się utlenić. Zastosowanie kwaśnego płynu i pozwolenie hennie na „odpoczynek” sprawi, że sproszkowana roślina uwolni więcej barwnika i lepiej pokryje włosy kolorem.

Cała procedura wygląda na skomplikowaną. Cały proces będzie znacznie krótszy, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z henny w płynie od NJD. Produkt ten możesz nakładać na włosy od razu po wyjęciu z opakowania. Pamiętaj, by postępować zgodnie z instrukcją.

Farbowanie włosów henną krok po kroku

  1. Umyj włosy delikatnym szamponem bez SLS.
  2. Hennę rozprowadź dokładnie na całej długości włosów – chyba że planujesz jedynie farbowanie odrostów. W takim wypadku pokryj mieszanką jedynie naturalne włosy.
  3. Zabezpiecz włosy foliowym czepkiem lub folią spożywczą i ręcznikiem.
  4. Dokładnie umyj wszystkie miejsca na skórze, w których znalazła się henna – uszy, czoło, szyję.
  5. Hennę trzymaj na włosach od 60 do 120 minut. Pamiętaj, by nie przekraczać maksymalnego czasu sugerowanego przez producenta.
  6. Hennę zmyj z włosów letnią wodą. Nie stosuj szamponu!

UWAGA! Jeśli nałożysz hennę na rozjaśniane włosy lub potraktowane farbą o jaśniejszym odcieniu niż Twój naturalny kolor włosów,  po zmyciu henny Twoje włosy mogą być… zielone. Zielonkawy kolor może się pojawić u naturalnych blondynek. Jeśli masz naturalnie ciemne włosy lub farbowałaś je na kolor brązowy lub czarny, zielone refleksy nie wystąpią.

Jak pielęgnować włosy farbowane henną?

Ze względu na to, że henna może wysuszać włosy, po farbowaniu postaraj się jak najbardziej je nawilżać – bądź szczodra z odżywkami i maskami. Aby przedłużyć efekty farbowania, do codziennej pielęgnacji włącz szampon z henną. Pozwoli on podtrzymać intensywny, wyrazisty kolor włosów.

Najczęstsze błędy podczas farbowania włosów henną:

  • Rozrabianie henny we  wrzątku– uzyskany kolor będzie mniej wyrazisty. Najlepiej użyj wody o temperaturze 80 stopni Celsjusza.
  • Niedokładne wymieszanie henny – aby uzyskać idealną konsystencję, w razie potrzeby możesz sięgnąć po mikser. 
  • Nie polecamy farbowania jasnych, rozjaśnianych włosów henną.

Henna to ciekawa i bezpieczna alternatywa dla zwykłych farb do włosów. Pamiętaj, że efekt końcowy zależy głównie od tego, w jakiej kondycji są Twoje włosy i jakie zabiegi wcześniej przeszły. Hennuj włosy z głową!

Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.