Bezpieczne opalanie - jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Bezpieczne opalanie - jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Opalanie na plaży jest bardzo przyjemne, pod warunkiem, że robisz to z głową. Przykład? Pomyśl, co się stanie, gdy nie posmarujesz ciała kremem z filtrem. Twoja skóra będzie czerwona i zacznie piec tak, że nie będziesz mogła się jej dotknąć. A to dopiero początek… Jak uniknąć oparzeń słonecznych? Zobacz, na czym polega bezpieczne opalanie i dowiedz się, jakie kremy z filtrem SPF stosować.

Oparzenia słoneczne i inne groźne konsekwencje promieniowania UV

Z jednej strony promienie słoneczne dają mnóstwo przyjemności i sprawiają, że skóra nabiera złocistego koloru, z drugiej – mogą wyrządzić wiele szkód. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może być zdradliwe – brak ochrony przeciwsłonecznej doprowadzi do oparzeń, starzenia się skóry lub nawet raka. Czym jest UV?

Wyróżniamy dwa rodzaje UV – UVA i UVB. UVA to promieniowanie o długim zasięgu, które przenika do głębokich warstw skóry, niszczy kolagen i przyspiesza starzenie się skóry. UVB natomiast to promieniowanie o krótszym zasięgu, które jest odpowiedzialne za powstawanie poparzeń oraz, co gorsza, jest czynnikiem kancerogennym.  Dlatego stosuj kremy do opalania z wysokim filtrem SPF.

Bezpieczne opalanie – ile czasu działa faktor SPF?

SPF (sun pretection factor) jest współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej i wskazuje, ile czasu możesz spędzić na słońcu, unikając oparzenia słonecznego. Do najpopularniejszych faktorów należą: SPF 15, 20, 30 i 50.

Jaka jest skuteczność w pochłanianiu promieni słonecznych różnych kremów z filtrem? Szacuje się, że krem z filtrem SPF 15 pochłania do 95% promieniowania UVB, SPF 30 – do 97%, a SPF 50 do 98%. Aby dowiedzieć się, jak długo działa krem do opalania, skorzystaj ze wzoru: SPF 30 x 10 = 300 min. Krem z filtrem na poziomie 30 powinien działać przez 300 minut.

Warto nakładać krem do opalania częściej – balsam może tracić swoje właściwości po kąpieli w morzu czy basenie. Jeśli planujesz kąpiele, postaw na produkt wodoodporny, który pozostanie na Twojej skórze również w wodzie.

Opalanie a ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś szczególnie uważać podczas opalania. Przebywanie na słońcu podnosi temperaturę ciała, co może przyczynić się do omdleń, a nawet skurczów. Dlatego powinnaś przede wszystkim:

  • Unikać wielogodzinnego przesiadywania na plaży, zwłaszcza w pozycji leżącej (Twój kręgosłup na pewno da Ci o tym znać).
  • Zrezygnować z plażowania w godzinach południowych (czyli między 11.00 a 15.00).
  • Pić dużo wody, nawet do 3 litrów dziennie.
  • Chłodzić się w wodzie (Tylko ostrożnie! Nie wskakuj gwałtownie do lodowatego morza!) lub pod parasolem.
  • Bardziej niż zwykle osłaniać twarz, głowę oraz brzuszek.

Bezpieczne opalanie – stosuj kremy z filtrem

Cały proces związany z opalaniem podzieliliśmy na 3 etapy – PRZED, W TRAKCIE I PO opalaniu. Oto lista kosmetyków, które przygotują, ochronią i rozpieszczą Twoją skórę:

Przygotowanie skóry do opalania

Zanim weźmiesz pod pachę leżak i pomaszerujesz na plażę, przygotuj skórę do opalania. W tym celu zadbaj o złuszczenie martwego naskórka odpowiednim peelingiem. Dzięki temu zabiegowi Twoja skóra szybciej złapie promienie słoneczne i nie będzie się łuszczyć. Skorzystaj też z innowacyjnego serum nawilżającego Lancaster. Serum poprawia naturalną ochronę skóry przed wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku opalania, stymuluje syntezę melaniny i poprawia poziom nawodnienia. Używaj go minimum przez 2 tygodnie przed opalaniem, aby zapewnić najlepsze rezultaty!

Wmasuj krem do opalania z filtrem w ciało i regularnie powtarzaj tę czynność w trakcie przebywania na słońcu. Jaki krem do opalania wybrać? Możesz skorzystać z kremów SPF, które doskonale nawilżą Twoją skórę. Wygodne w użyciu są spraye, a pianki błyskawicznie się wchłaniają.

Nasz wybór to szybkoschnąca mgiełka Lancaster. Dlaczego? Balsam do opalania łatwo się rozsmarowuje i szybko zasycha. Koniec z przyklejaniem się piasku do ciała! Krem do opalania jest także odporny na działanie wody i potu, dlatego możesz spędzić aktywnie dzień na plaży.

A co z twarzą? Ochrona skóry twarzy przed słońcem jest bardzo ważna! Nałóż krem z filtrem do twarzy, a najbardziej wrażliwe i delikatne miejsca, czyli okolice oczu, ust i nosa, pokryj kosmetykiem o wysokim faktorze. Proponujemy filtr w sztyfcie Clinique, który nie tylko chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi, ale także starzeniem.

Balsamy po opalaniu

W trakcie opalania Twoja skóra jest narażona na znaczną utratę wody, dlatego po powrocie z plaży obowiązkowo zadbaj o jej odpowiednie nawilżenie. W tym celu postaw na specjalistyczne preparaty do skóry po opalaniu i tuż po kąpieli nałóż na ciało np. balsam naprawczy od Payot. Poczujesz przyjemne uczucie świeżości, a Twoja skóra będzie nawilżona. Pożegnaj się z łuszczącą skórą po opalaniu!

Jak utrzymać opaleniznę?

Jeśli chcesz, aby Twoja opalenizna przez długi czas przypominała Ci o wakacjach, użyj kosmetyku, który przedłuża efekt opalania. Kurację przyśpieszającą opaleniznę możesz rozpocząć kilka dni przed opalaniem, nakładając serum przedłużające opaleniznę. Kropla serum wymieszana z balsamem do ciała potrafi zdziałać cuda – przygotowuje skórę do opalania i stymuluje proces wydzielania przez nią melaniny. Warto skorzystać także z balsamów po opalaniu, które nadają skórze ładny, bursztynowy odcień.

Jak szybko się opalić? Wskazówki

  • Przyspieszacz opalania – to kosmetyk, który jest doskonały w sytuacjach awaryjnych, kiedy chcesz się szybko opalić. Jaki jest sekret przyspieszacza opalania? Kosmetyk z wyciągiem z marchewki czy orzecha włoskiego stymuluje produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Uwaga! Nie stosuj przyspieszacza opalania, jeśli masz wrażliwą skórę.
  • Sok z marchewki – pij go codziennie, a Twoja opalenizna będzie trwalsza. Marchew to źródło beta-karotenu, który pobudza produkcję pigmentu w skórze.
Powrót do listy artykułów

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.